Pod pokroviteljstvom međunarodne zaklade Forum slavenskih kultura (FSK) Muzeji Hrvatskog zagorja realiziraju brojne aktivnosti. Jedan su od najaktivnijih partnera u mreži Foruma.
Projekti koje Muzeji implementiraju unutar mreže ili sudjeluju kao partneri:
CRAFTATTRACT
MOJ PORTRET ZA MUZEJ
KARNEVAL - KRALJ EUROPE
CRAFTATTRACT
Središnji projekt koji provode Muzeji je CRAFTATTRACT u okviru kojeg su uspostavili mrežu partnerstva u regiji jugoistočne Europe. Ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja Goranka Horjan i voditeljica Muzeja „Staro selo“ Kumrovec Branka Šprem Lovrić te kustosica Centra za nematerijalnu baštinu Tihana Kušenić koordiniraju program s partnerima iz nekoliko zemalja.
Potpisana partnerstva na projektu:
Muzejske ustanove iz Hrvatske:
Etnografski muzej, Zagreb
Etnografski muzej Istre, Pazin
Muzej grada Iloka, Ilok
Informatička firma: Link2, Zagreb
Muzej Moslavine, Kutina
Muzejske ustanove i fakultet iz Slovenije:
Pokrajinski muzej Murska Sobota, Murska Sobota
Fakultet za turistične študije, Univerza na primorskem, Portorož
Javni zavod Kozjanski park, Podsreda
Muzejske ustanove i fakultet iz Srbije:
Muzej na otvorenom „Staro selo“ Sirogojno
Centar za muzeologiju i heritologiju Filozofskog univerziteta u Beogradu
Etnografski muzej, Beograd
Narodni muzej „Zaječar“, Zaječar
Muzejske ustanove iz Bosne i Hercegovine:
Muzej Hercegovine, Mostar
Muzej Republike Srpske, Banja Luka
Muzejske ustanove iz Makedonije:
N. U. Zavod i muzej, Bitola
N. U. Zavod i muzej, Ohrid
Muzejska ustanova iz Bugarske:
Etnografsko-arhitektonski kompleks EMO – Etar, Gabrovo
Muzejska ustanova iz Egipta:
Dječji centar civilizacije i kreativnosti, Kairo
MOJ PORTRET ZA MUZEJ
U sklopu aktivnosti mreže u 2012., realizirana je izložba dječjih crteža Moj portret za muzej, a koordinator projekta bio je Davorin Vujčić, viši kustos Galerije Antuna Augustinčića u Klanjcu. Međunarodna izložba uključila je i crteže djece iz Klanjca i Kumrovca kojima su Muzeji Hrvatskog zagorja predstavljali Hrvatsku u projektu te sudjelovali na završnoj izložbi u svibnju 2012. u sjedištu UNESCO-a u Parizu.
Projekt Moj portret za muzej pokrenut je na inicijativu Foruma slavenskih kultura (FSK), međunarodne zaklade osnovane 2004. u Ljubljani s ciljem razvoja kulturne suradnje između zemalja čiji stanovnici govore jednim od slavenskih jezika. Članice FSK (Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Hrvatska, Makedonija, Rusija, Slovačka, Slovenija, Srbija i Ukrajina te Poljska i Češka kao promatrači) surađuju osobito u području jezika, kulture, umjetnosti, obrazovanja i komunikacija, u uvjerenju da je pozitivan i dobrodošao svaki oblik suradnje čiji je cilj očuvanje nacionalnih jezika i autentičnih nacionalnih kultura u globalizirajućem svijetu.
U 2012. naglasak je bio na povezivanju baštine koja se čuva u muzejima i novih naraštaja. Kroz niz različitih muzejsko-pedagoških radionica, djeca predškolskog i školskog uzrasta iz zemalja članica upoznala su se s portretima u svojim muzejima te izrađivala autoportret, Moj portret za muzej. Svaka od zemalja članica s deset je odabranih crteža sudjelovala na završnoj izložbi u izložbeno-galerijskom prostoru UNESCO-a u Parizu.
Uz dječje crteže snimljen je i videozapis nastupa svih sudionika pariške izložbe te dokumentarni film Moj portret za muzej (produkcija Top Mag d.o.o. iz Zagreba) koji prati provedbu projekta u Hrvatskoj.
KARNEVAL - KRALJ EUROPE
Projekt Karneval kralj Europe je projekt EU realiziran u sklopu programa Kultura 2007. – 2013. Njegov nastavak je predviđen kao model za prezentaciju teme u regiji budući da je u sklopu njega nekoliko članica odradilo gotovo sve segmente potrebne za predstavljanje. Na temu karnevala planira se postav izložbe u UNESCO-u u Parizu na proljeće 2014.
Voditeljica projekta je Zvjezdana Antoš, muzejska savjetnica iz Etnografskog muzeja u Zagrebu, a suradnica je Goranka Horjan, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja.
www.fsk.si