Preskoči na sadržaj
Dani europske baštine u Dvoru Veliki Tabor
  • ikona kuverte
  • facebook ikona
  • twitter ikona

Dani europske baštine u Dvoru Veliki Tabor

Dvor Veliki Tabor

Dvor Veliki Tabor je i ove godine, kroz mjesec rujan i listopad, sudjelovao u obilježavanju Dana europske baštine. Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže! bila je središnja tema na europskoj razini, kojom se željela naglasiti važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice.

U subotu, 21. rujna, održana je besplatna radionica Jelene Bužanić, kustosice arheologinje Dvora Veliki Tabor, u kojoj su sudionici saznali što je arheologija, tko su arheolozi i što svakodnevno rade. Nakon upoznavanja s osnovnim pojmovima u arheologiji, imali su priliku primijeniti to znanje i sami se okušati u arheološkom istraživanju i primarnoj obradi nalaza, odnosno iskopavanju predmeta te njegovom dokumentiranju i fotografiranju.

Tjedan dana kasnije, 28. rujna, na besplatnoj radionici restauratorice tehničarke, Andree Brlobuš, sudionici su usvojili način pripreme gline te nakon prezentacije po volji modelirali čudovišna fantastična bića vezana uz razne pripovijesti i predaje, kao i srednjovjekovne čaše.

Glavni dio programa održan je u ponedjeljak, 7. listopada, u suradnji s Osnovnom školom Đure Prejca Desinić, Muzejom „Staro selo“ Kumrovec te Hrvatskim institutom za povijest. Događanje je otvorio i nazočne pozdravio voditelj Dvora Veliki Tabor, Paul Lekaj, a upotpunjeno je predavanjem izv. prof. dr. sc. Alexandra Buczynskog s Hrvatskog instituta za povijest na temu Progon vještica. Prije 280 godina na velikotaborskom imanju zabilježeni su slučajevi progona vještica i vještaca. Učenicima 8. razreda iz Desinića, kao dodatak predavanju, podijeljeni su deplijani Coprnice i coprnjaci na velikotaborskom imanju, koji javnost upoznaju s navedenim progonima i sudskim procesima iz 1744. godine. Na edukativno-zabavnoj radionici Izrada sprava za NEmučenje, autorice Mateje Harapin, kustosice pedagoginje iz Muzeja „Staro selo“ Kumrovec, učenici su izrađivali sprave za mučenje tako što su osmislili ublaženu verziju koja ne donosi bol, već ugodu.

Fotogalerija