Preskoči na sadržaj
„Stoljetne veze krapinske i europske baštine“ – muzejski program povodom Dana europske baštine
  • ikona kuverte
  • facebook ikona
  • twitter ikona

„Stoljetne veze krapinske i europske baštine“ – muzejski program povodom Dana europske baštine

Muzej krapinskih neandertalaca

Povodom obilježavanja Dana europske baštine, Muzej krapinskih neandertalaca je u nedjelju, 13. listopada, organizirao bogat i zanimljiv program u kojega su se uključili brojni posjetitelji.

Uz besplatan obilazak stalnog muzejskog postava, desetak posjetitelja sudjelovalo je i u obilaženju lokacija kulturne i prirodne baštine u sklopu Rute Bečkog antropološkog društva. Naime povodom obilježavanja 120. obljetnice izleta Bečkog antropološkog društva pod vodstvom Dragutina Gorjanović-Krambergera u Krapinu, organizirano je oživljavanje toga dana obilaskom istih lokacija koje su 1904. godine posjetili poznati europski antropolozi. Ruta kojom su antropologe vodili poznati znanstvenik Gorjanović-Kramberger i slavni krapinski načelnik Vilibaldo Sluga sastojala se od dočeka u gradskoj vijećnici, doručka u Kneippovoj restauraciji K Okiću, obilaska Starog grada, Kneippovog lječilišta i Hušnjakova, te, naposlijetku, ručka u Villi Wochel na Dolcu.

Posjetitelji su u nedjelju sve navedene lokacije obišli u pratnji stručnih vodiča, muzejskih djelatnika Mirjane Biljan, Nikoline Ileković i Lorke Lončar Uvodić, te su na taj način upoznali bogatu povijest grada Krapine, od prapovijesnog vremena neandertalaca i burnog srednjovjekovnog doba, do zlatnog doba Krapine, na početku 20. stoljeća. Život neandertalaca, priče i legende koje skrivaju zidine Starog grada te rad Kneippovog lječilišta, samo su neke od tema s kojima su se sudionici mogli upoznati. Kako se toga dana u organizaciji Grada Krapine obilježila i 170. obljetnica rođenja krapinskog načelnika Vilibalda Sluge, čija je bista postavljena podno Hušnjakova, sudionici su se u sklopu Rute pobliže upoznali i sa životom i djelom te iznimne ličnosti zaslužne za brojne vrijedne projekte, među kojima je i otvaranje Kneippovog lječilišta 1903. godine. Upravo s tom zgradom, u kojoj se nekada liječilo hladnom vodom, a danas se održavaju muzejski programi, upoznala su se djeca i odrasli na kreativnoj radionici.

Fotogalerija