Preskoči na sadržaj

O muzeju

Muzej je osnovan u povodu obilježavanja 400. godišnjice velike Seljačke bune iz 1573. Smješten je u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz 18. stoljeća izgrađenom 1756. na mjestu srednjovjekovne utvrde čiji se ostaci i danas nalaze u unutrašnjem dvorištu. Prvi postav je otvoren 1973. kada je i otkriven Spomenik Matiji Gupcu i Seljačkoj buni, rad kipara Antuna Augustinčića. U dvorcu je sačuvana barokna kapela s originalnim iluzionističkim freskama koje se pripisuju poznatome majstoru Antonu Lerhingeru. U kapeli je postavljena stalna izložba Sakralna umjetnost Hrvatskog zagorja.

Stalni postav Muzeja, otvoren 2002., nudi cjeloviti pregled feudalnog Zagorja jer su povijest, kultura i svakodnevnica tog doba obrađeni kroz nekoliko tema. Seljačka buna iz 1573. središnji je događaj, ali feudalno društvo ne prikazuje se samo kroz sukob staleža, već i kroz slojevite promjene koje to društveno uređenje na prostoru Hrvatskoga zagorja prolazi od kasnoga srednjega vijeka do njegova službenog ukinuća 1848.

U dvorcu postoji i uređen vinski podrum u kojem su postavljene vinske bačve iz razdoblja kada je u njemu djelovala Seljačka zadruga. U okolici Muzeja je lijepo uređen park, a kilometar duga šetnica vodi do Gupčeve lipe. Muzej organizira povremene izložbe, muzejske radionice i događanja, od kojih je najpoznatiji Viteški turnir i obilježavanje Seljačke bune.

Opće informacije

Adresa:
Samci 64
49245 Gornja Stubica
Tel/Fax: ++385 (0) 49 587 880, ++385 (0) 49 587 885
Voditeljica: Vlatka Filipčić Maligec
E-mail: msb@mhz.hr
Web adresa: msb.mhz.hr

Djelatnici Muzeja seljačkih buna

VODITELJICA USTROJSTVENE JEDINICE 4, Muzej seljačkih buna
Vlatka Filipčić Maligec, prof. povijesti, muzejska savjetnica

Ivana Škiljan, dr. sc., dipl. arheologinja i povjesničarka, muzejska savjetnica
Lidija Kelemen, mag. hist. et educ. hist., kustosica
Josipa Pavlović Požgaj, mag. paed. relig. et catech., muzejska pedagoginja
Tomislav Drempetić Hrčić, viši restaurator tehničar
Juraj Lukina, restaurator tehničar
Suzana Čmarec, spremačica
Josipa Sinković, spremačica
Juraj Kosec, vrtlar-domar
Anđelko Sinković, vrtlar-zaštitar
Željko Kadojić, zaštitar
Stjepan Pešec, zaštitar